DOBBLE

banerpng

Autor: DENIS BLANCHOT, JACQUES COTTEREAU

Wydawca: REBEL

Ilość graczy: 2 - 8

Przybliżony czas gry: ile się da


Nadeszła znowu pora na kolejną grę z serii imprezowych „must have”. Długo się zastanawialiśmy jaką wziąć teraz grę na tapetę z tych dobrze znanych i lubianych przez wielu graczy. Padło na Dobble.

Gra jest już chyba imprezowym klasykiem i ciężko spotkać kogoś, kto w nią nie grał lub choćby o niej nie słyszał. Dobble to nic innego jak dynamiczna i specyficzna w swoim rodzaju karcianka. Dostajemy furę kart z różnego rodzaju symbolami, które się na kartach powtarzają. Nie ma takiej pary kart w całej talii, aby nie pasował dokładnie jeden symbol. Podziw należy się autorom i wydawcom, że byli w stanie urozmaicić i zarazem tak zbalansować karty, aby żadne z symboli nie pojawiały się zbyt często w podobnych konfiguracjach i nie psuły rozgrywki. Opisując grę w najprostszy sposób. Polega ona na jak najszybszym znalezieniu dwóch takich samych symboli na dwóch różnych kartach. Autorzy wymyślili różne mini gry, aby dopasowywanie symboli się nam zbytnio nie znudziło. Możemy klasycznie zagrywać z ręki, możemy na trzy-cztery odkrywać wszyscy karty leżące na stole, możemy grać w coś a’la gorący kartofel itp.


50927081_1147224048784116_3516541942894690304_njpg


Grę można z czystym sumieniem polecić każdemu. Warto mieć w kolekcji takiego zabijacza czasu, którego zawsze można na szybko wyciągnąć i rozegrać partyjkę bez zbędnego tłumaczenia zasad, z kimś kto nawet nie gra zbyt często w cokolwiek. Przy całej swej prostocie Dobble jest naprawdę dobrym sposobem, aby się rozerwać. Jest idealna jak nie chcemy wertować instrukcji, mamy na grę kilka minut i chcemy je przyjemnie spędzić na nie zobowiązującej i nie zmuszającej do zbytniego wysiłku szybkiej partyjce w coś relaksującego. Autorzy i wydawcy dbają również o graczy (i swoje portfele oczywiście), a właściwie o to, aby się gracze zbyt szybko nie znudzili grą. Na rynku można spotkać dziesiątki różnorodnych wersji. Zwierzaki, Cyferki, Auta, Star Wars, Kultura itp. Pomyśl o jakimś motywie... a na pewno trafisz na takie właśnie Dobble… No może niekoniecznie. Pomyślałem o wersji dla dorosłych, a tu zawód… nie ma. Mam nadzieję, że jeszcze… i Rebel już szuka modeli do grafik na karty do tej właśnie wersji. Czekam z niecierpliwością…

CO NA TAK:
- idealna na imprezy
- dynamiczna
- dzięki masie wersji i rozwinięć tematycznych bardzo urozmaicona

CO NA NIE:
- im mniej grających osób tym nudniej

OCENA: 4/6

wrpng