MONOPOLY

banerpng

Autor: ELIZABETH MAGIE (ORYGINAŁ)

Wydawca: HASBRO GAMING

Ilość graczy: 2 - 6

Przybliżony czas gry: 60 - 180 minut


Przyszła pora na opis klasyki gatunku. Nie będzie w tym miejscu standardowej recenzji gdyż każdy z nas zetknął się choćby raz z Monopoly lub jedną z licznych jego kopii. Trudno spodziewać się czegoś innego w przypadku gry wymyślonej i nieustannie będącej na rynku od 1935 roku.

Zasady gry są banalne i ogólnie wszystkim dobrze znane. Mamy swoje pionki, pieniądze i przez zakup kolejnych pól na planszy wykańczamy przeciwników doprowadzając ich do bankructwa. Zasady nieco zbliżone do misji i celu funkcjonowania polskich Urzędów Skarbowych.


49842982_1135757729930748_2973378796431867904_njpg


Gra jest jedną z najchętniej kopiowanych/podrabianych gier na rynku. Doczekała się masy naśladowców, choćby Eurobiznes and również wydawca oryginału nie próżnuje. Oprócz oryginalnej wersji gry można spotkać wersje Polska, Barcelona, gdzie kupujemy zawodników jednego z najpopularniejszych klubów piłkarskich na świecie (tu wycieczka osobista – i tak najlepszym klubem jest Manchester United), Fortnite na podstawie jednej z popularniejszych gier komputerowych ostatnimi czasy, Przyjaciele bazująca na ponadczasowym serialu telewizyjnym, Gra o Tron, Pokemon, Star Wars, PZPN, Anty Monopoly czy jedna z wielu edycji poświęconych konkretnemu miastu, w tym także kilku polskim.

Jak widzicie jest w czym wybierać, każdy znajdzie motyw przewodni, który mu odpowiada. Gra może nie jest tak „wypasiona” jak większość obecnie wydawanych gier, aczkolwiek Hasbro próbuje podążać z duchem czasu i co chwilę dorzuca coś nowego, jak na przykład terminale płatnicze zamiast gotówki. Jakiej edycji byście nie wybrali, Monopoly ze względu na swoją historię i ponadczasowość zasługuje z pewnością na miejsce w kolekcji każdego szanującego się gracza.

CO NA TAK:
- niestarzejąca się klasyka
- idealna do rodzinnej zabawy i wprowadzenia w świat gier planszowych

CO NA NIE:
- w dzisiejszych czasach jednak już trochę archaiczna pomimo nieskończonej ilości wydań

OCENA: 4/6
wrpng