OBŁOCZKI

banerpng

Autor: GREGORY OLIVER

Wydawca: FOXGAMES

Ilość graczy: 2 - 4

Przybliżony czas gry: 15 minut


Zawsze fascynowało mnie niebo, chmury, słońce i te wszystkie kolory, które zachwycają. Zachody i wschody, których nigdy nie zapomnę. Ciepły letni deszcz i przenikliwy zimowy wiatr. Kładliście się kiedyś na trawie i próbowaliście określić kształty chmur? Słoń, niedźwiedź, olbrzym, serce. Ilu ludzi tyle pomysłów na kształt. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dzięki uprzejmości FoxGames mogliśmy potrenować naszą wyobraźnię nawet przy bezchmurnym niebie. Tym razem w nasze ręce wpadły Obłoczki, gra dla dzieci 4+. Ze względu na to, że nie czuliśmy się na siłach ocenić tę grę, znów poprosiliśmy naszych małych testerów o wsparcie. Kolejny raz dziewczyny okazały się bardzo skrupulatnymi recenzentkami, które zwracały uwagę na każdy detal. Dobrze wiedzieć, że rośnie nam kolejne pokolenie, które z chęcią dzieli się swoimi wrażeniami z rozgrywki. Kto wie, może i one w przyszłości zajmą się recenzowanie gier.

             

IMG_20191006_135405jpg  

Jak się pewnie domyślacie, gra Obłoczki jest właśnie o chmurach i to nie byle jakich. Każda z nich ma swój kształt, który my będziemy musieli ułożyć, ale o tym trochę później. Zacznijmy od zawartości pudełka. W środku znajdziemy 30 kafelków oraz 15 dwustronnych kart z obrazkami w kolorze niebieskim i czerwonym. Zastanawiacie się pewnie czy z tak małej ilości elementów można stworzyć coś, co będzie w stanie zając nasze pociechy na dłuższy czas? Otóż powiem Wam szczerze, mało tego, że gra wciąga dzieci, to dodatkowo pochłonęła jeszcze i nas. Okazuje się, że świetnie rozwija wyobraźnie, a dopasowanie poszczególnych obrazków do siebie nie jest tak oczywiste, jakby mogło się wydawać.


IMG_20191006_135755jpg  

Obłoczki mają nam do zaoferowania dwa tryby gry, współpracę oraz rywalizację. Zacznijmy może omówienie zasad od współpracy. Celem gry w tym trybie jest wspólnie odnalezienie wszystkich kształtów, jakie mogą stworzyć nasze chmury. Oczywiście, żeby nie było za prosto, ogranicza nas czas. Mamy na to dokładnie tylko dwie minuty. Jak ten wariant przygotować? Tasujemy 30 kafelków obłoczków i rozkładamy je na stole awersem do góry. Musimy dokładnie widzieć, co jest na nich namalowane. Odkładamy do pudełka karty z obrazkami. Przy tym trybie nie będziemy ich wykorzystywać. Najmłodszy gracz uruchamia stoper, to on będzie odpowiedzialny za pilnowanie czasu. Pamiętajcie, nie możecie go przekroczyć, przed jego upłynięciem należy ułożyć wspólnymi siłami wszystkie 15 obłoczków. Gra dobiega końca, gdy ułożycie poprawnie wszystkie obrazki lub gdy skończy się czas. Tryb Rywalizacji wygląda troszkę inaczej. W rozgrywkę wprowadza nas historia o Marysi, która zrobiła piękne zdjęcia obłoczków, niestety jej młodszy brat postanowił zrobić psikusa i poprzecinał wszystkie zdjęcia na pół. W tym momencie na pomoc Marysi ruszamy my. Naszym zadaniem będzie właściwie połączyć porozrzucane połówki obrazków. Gracz, który połączy i zbierze najwięcej kart, wygrywa. Jednak po kolei. Zacznijmy od przygotowania rozgrywki. Tasujemy 30 kafelków obłoczków i rozkładamy je na stole awersem do góry. Na początku wspólnie decydujemy czy chcemy grać z wykorzystaniem wiernych odwzorowań obłoczków, czyli niebieskich kart, co ułatwi rozgrywkę, czy też zdecydujemy się na trudniejszy wariant, korzystając z kart z ilustracjami przedstawiającymi przedmioty w czerwonym kolorze. Po podjęciu decyzji tasujemy 15 kart i układamy je w stos tak, aby strona, której będziemy używać, była skierowana ku dołowi. Najmłodszy gracz rozpoczyna partię od odwrócenia pierwszej karty. W kolejnych rundach zmieniamy się podczas odsłaniania. Rozgrywka ta ma jedną podstawą zasadę, kto pierwszy ten lepszy! Musimy jak najszybciej odnaleźć dwie połówki kształtu, który widnieje na odwróconej karcie. Jeżeli dany gracz, jako pierwszy odnajdzie oba kafelki, oznajmia to wszystkim, radosnym okrzykiem wymieniając kształt, który udało mu się ułożyć. Bierzemy kafelki w ręce i dopasowujemy je, aby sprawdzić, czy na pewno jest to pożądany kształt. Jeżeli kafelki pasują, odkładamy je, a kartę zatrzymujemy. Będzie ona naszym punktem zwycięstwa. W przypadku, gdy okaże się, że kafelki nie pasują, odkładamy je na miejsce. Kontynuujemy rundę, ale gracz, który wskazał złe kafelki, nie bierze już w niej udziału. Ważne, aby pamiętać, że w trakcie rozgrywki nie wolno dotykać kafli, mamy taką możliwość dopiero po wypowiedzeniu kształtu, który odnaleźliśmy i chcemy sprawdzić, czy wybraliśmy poprawne kafle. Gra kończy się, gdy zostanie zdobyta ostatnia karta. Gracz z największą ilością punktów wygrywa. W przypadku remisu wszyscy gracze cieszą się zwycięstwem.


IMG_20191006_170421jpg  

Podsumowując, Obłoczki to przyjemna pozycja dla całej rodziny, nie tylko dzieci będą się świetnie przy niej bawiły. Ze względu na to, że obrazki nie są zbyt oczywiste, gra świetnie nadaje się również dla trochę starszych, którzy chcą się trochę odprężyć. Zasady zostały opisane bardzo jasno, więc 9-latka spokojnie poradziła sobie z ich przeczytaniem i wytłumaczeniem reszcie graczy. Trzeba oddać Obłoczkom, że wykonanie graficzne jest naprawdę przyjemne dla oka. Pozycja ta jest genialna w swej prostocie. Niewielka ilość elementów gwarantuje nam, że gra nie staje się uciążliwa w przygotowaniu. Jednocześnie jest na tyle rozbudowa, aby nie znudzić się po pierwszej rozgrywce. Dzieciaki chętnie do niej wracały i oba warianty gry cieszyły się równie dużym powodzeniem. Ku uciesze rodziców dziewczyny były w stanie samodzielnie grać w Obłoczki, więc oni po jakimś czasie mogli niepostrzeżenie uciec od stołu i spokojnie oddać się konwersacji z gośćmi. Cóż więcej powiedzieć? Kolejna bardzo dobra pozycja od FoxGames dla najmłodszych. Oby tak dalej!


CO NA TAK:
- bardzo fajnie opracowana graficznie, patrzy się na to bardzo przyjemnie
- bardzo prosta i przystępnie napisana instrukcja
- patrząc na naszych małych testerów, gra ma dosyć pokaźną regrywalność

CO NA NIE:
- raczej większych minusów brak, może gdyby tak dodać więcej kart i obrazków?

OCENA: 5/6

wrpng Ceneopng