STAR WARS X-WING

banerpng

Autor: JAY LITTLE

Wydawca: GALAKTA

Ilość graczy: 2 (ale da się również w większym gronie)

Przybliżony czas gry: ile się da


Będąc fanem uniwersum Gwiezdnych Wojen, nie jakimś psychofanem, ale zawsze widząc grę oddającą w moje ręce statki wzorowane na tych z SW, dającą pełną swobodę gry oraz będącą gatunkiem, który uwielbiam uznałem, że X-WING musi wylądować w Bydgoszczy. Po dostawie radość jak u małego dziecka. W końcu mam figurkowca takiego, na jakiego czekałem. W końcu coś innego w świecie opanowanym przez LOTR i Warhammera.


51037691_1148726231967231_8574087262189387776_ojpg


Przechodząc do samej gry jest to figurkowiec nie narzucający nam zbytnich ograniczeń. Co prawda sugerowana jest gra w dwie osoby na obszarze mniej więcej 90x90 cm, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby grać dowolną ilością osób i zaanektować do tej rozgrywki całą podłogę w domu. Sky is the limit. Gra oddaje nam w ręce statki, które mogliśmy podziwiać na ekranach kinowych. Mnogość statków powala. Co prawda w wersji startowej znajdują się tylko dwa typy, jednakże mnogość boosterpacków jest powalająca. Można dokupić dowolny model statku w dowolnej ilości. Chcecie mieć potyczką Rebelia vs Imperium na 100 jednostek? Nic nie stoi na przeszkodzie… no może jedynie cena takiej zabawy.

Gra ma bardzo ciekawie rozwiązany mechanizm ruchu jednostek. Zamiast wciskać nas w ramy ograniczonej rozmiarami planszy, pozwala popuścić wodzy fantazji. Można toczyć rozgrywkę na dowolnej powierzchni, a zamiast poruszać się po z góry określonych polach dostaliśmy do dyspozycji przymiary manewrów. Decydując się na konkretny ruch jednostki przykładamy po prostu przymiar z odpowiednią długością oraz kątem i przesuwamy swój statek. Żeby nie było nudno i przewidywalnie ruch nie odbywa się na zmianę. Wszyscy gracze do każdego swojego statku dostali do dyspozycji wskaźniki manewru. Ustawiają w sposób niewidoczny dla przeciwników manewr, który będą chcieli wykonać, a następnie wszyscy okazują swoje wskaźniki i są zmuszeni te manewry wykonać. Nie ma zmiłuj, że ktoś się rozmyśli bo nieopacznie wystawił swojego X-Winga wprost na nadlatującego Tie-Fightera. Trudno.


51019903_1148726221967232_6419711969795768320_ojpg


Gra jest niesamowicie rozbudowana pod względem mnogości opcji. Niby to tylko przestawianie figurek, ale czy aby na pewno. Do każdego statku dostajemy pilotów, z których każdy ma inny poziom i umiejętności specjalne. Statki możemy upgrade’ować. Każdy statek może wykonywać tylko specyficzne dla siebie figury akrobatyczne. To co możesz zrobić A-Wingiem, niekoniecznie będzie do powtórzenia Sokołem Millenium. Piloci w trakcie walki oraz trudniejszych manewrów narażeni są na stres obniżający ich zdolności bojowe. Mamy namierzanie celu, uniki, obrażenia statków zależne od odległości z jakiej zostały ostrzelane, karty zdolności itp. Mamy również walkę, która nie zawsze kończy się w oczywisty sposób. Walka odbywa się za pomocą kości ze znacznikami obrażeń oraz uników. To, że wziąłeś kogoś na cel, nie znaczy że musisz trafić. Graczom, którzy nieswojo by się czyli z nadmiaru wolności, jaką oferuje gra, przygotowano również zestaw misji/scenariuszy, które jasno i precyzyjnie definiują rozgrywkę i warunki zwycięstwa. Jednak najlepsza, przynajmniej dla nas, zabawa była w trybie skirmish. Najlepsze jednak na koniec.


51119312_1148726278633893_2703570303811846144_ojpg


Opisywana tutaj wersja to pierwsza edycja tej gry wydana przez Galaktę. Obecnie na rynku pojawiła się druga edycja X-Winga, jednak ona już jest wydana przez Rebela i tu wydawcy należą się brawa, gdyż z myślą o graczach mających starszą edycję przygotował pakiety konwersyjne pozwalające statki z poprzedniej wersji zupgrade’ować do najnowszej, która wprowadza dość znaczną ilość zmian. Tak, z jednej strony można to uznać skokiem na kasę i grabieżą portfeli graczy, my jednak w swojej naiwności wolimy myśleć, że zostało to zrobione z dobrego serca i troski o graczy.

CO NA TAK:
- bardzo ciekawie rozwiązana mechanika ruchu aby była zaskoczeniem dla przeciwnika
- masa dodatków, pojazdów, opcji
- regrywalność

CO NA NIE:
- cena jeżeli chcemy rozbudować w pełni swoją flotę

OCENA: 5/6

wrpng