STAWKA WIĘKSZA NIŻ ŻYCIE

banerpng

Autor: MAJA MIRSKA, ROBERT SYPEK

Wydawca: INTE-GRA, TVP S.A.

Ilość graczy: 2

Przybliżony czas gry: 60 - 120 minut


Oddając się niezwykłej przyjemności szwędania się po sklepach zauważyliśmy grę ze znaczącym tytułem "Stawka większa niż życie". Hm gra na podstawie kultowego serialu z lat 60-tych XX wieku to musi być coś. Cena w sklepie ok. 160 zł, patrzymy w portfele, liczymy dni do wypłaty i stwierdzamy - przyszły miesiąc. Wracamy do domu trochę zrezygnowani, bo oczy się zaświeciły. Siadam przed laptopem i przeglądam strony z garami, a nóż widelec będą jakieś przeceny. Wchodzę na stronę Empiku i nie wierzę własnym oczom "Stawka większa niż życie" przeceniona na 50 zł, odświeżam stronę, bo to przecież nie możliwe! I nadal naprawdę tam jest! Łukaaaaaasz! Patrz na to- krzyczę. No i poszło zamówiliśmy z odbiorem w salonie. Po kilku dniach czekała na nas. Waga gry już zapowiadała ciekawą zawartość, ale to co zobaczyliśmy przerosło nasze wszelkie oczekiwania.


50730800_1140193829487138_2889497561154977792_ojpg


Otwierając grę w ręce wpada nam OBSZERNA instrukcja (O matko i córko jak to ogarnąć). Dodatkowo otrzymujemy 7 kafli sektorów, które w połączeniu stanowią planszę. Figurki agentów, dokumenty agentów, karty planowania, przedmioty specjalne, żetony, tor etapów i ściągawka - to wszystko możemy znaleźć w tym obszernym opakowaniu. Rozgrywkę możemy toczyć w różnych scenariuszach, są one podzielone według trudności. Im bardziej poznajemy grę tym poziom trudności rośnie i dochodzą kolejne elementy. Każda kampania ma swoje warunki zwycięstwa. Rozgrywka polega głównie na wykonywaniu założeń z danej kampanii, czyli np. zdobycie dwóch sekretów lub wykonywanie misji, które dają nam dodatkowe punkty zwycięstwa. Rozmawiamy z wrogiem próbując wyciągnąć od niego informację, możemy dokonać aresztowania, zaplanować zamach. Żetony zagrożeni, karty lokacji i reakcji wprowadzają jeszcze większe urozmaicenie rozgrywki. Generalnie dużo się dzieje.


50668223_1140193766153811_4469016026717093888_njpg


Osobiście uważam, że cała gra jest naprawdę dobrze zrobiona, każdy element został dopracowany. To co warto wiedzieć o niej przed zakupem to, to że jest naprawdę trudna. Duża ilość elementów, zależności, akcji. Im bardziej zaawansowana kampania tym więcej czasu pochłania ogarnięcie zasad. Jeżeli liczysz na łatwą przyjemną rozrywkę to na pewno nie przy tej grze. Tu trzeba pogłówkować, żeby dobrze wdrożyć się w scenariusz. Klimat jest świetnym odwzorowaniem serialu, znajdziemy tutaj postaci wyciągnięte żywcem z ekranu telewizora, ale gra niestety nie będzie dobrym prezentem dla naszych rodziców, którzy świetnie pamiętają serial (no chyba, że są tak samo zbzikowani na punkcie planszówek jak wy)

Podsumowując:
Łącznik: W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle.
Kloss: Zuzanna lubi je tylko jesienią
Łącznik: Przesyła ci świeżą partię.

CO NA TAK:
- nawiązanie do kultowego serialu
- urozmaicona rozgrywka
- dopracowana grafika i wykonanie elementów

CO NA NIE:
- dość skomplikowana, trzeba poświęcić sporo czasu na jej zrozumienie

OCENA: 5/6

wrpng