This War of Mine – gra historyczna

Redakcja

18 stycznia, 2024
This War of Mine jest pierwszą grą w historii polskiego szkolnictwa, która została wpisana do rejestru lektur szkolnych. Opowiada o grupie cywili próbujących przetrwać piekło szalejącej dookoła wojny. Oto krótka recenzja gry: This War of Mine!

This War of Mine – czy warto zagrać w grę historyczną?

This War of Mine nie jest grą opowiadającą o konkretnych wydarzeniach historycznych, zamiast tego jest silnie inspirowana wydarzeniami związanymi z wojną w Jugosławii i oblężeniem Sarajewa w latach 90 podczas których zginęło wielu cywili. Gra jest warta uwagi ze względu na niespotykaną perspektywę – zamiast sterować żołnierzem lub dowodzić wojskami, staramy się umożliwić przetrwanie cywilnym ofiarom wojny.

This War of Mine – opinie graczy

Ta polskiej produkcji gra została doceniona na całym świecie za niezwykłe podejście w przedstawianiu koszmaru wojny, ciekawą formę graficzną, melancholijną, świetnie pasującą muzykę. Gracze chwalą zwykle mnogość podejmowanych decyzji i ich konsekwencje w świecie gry. Wśród nich nie brakuje trudnych problemów moralnych, które skłaniają do refleksji samego gracza. Właśnie dlatego gra zyskała takie uznanie graczy i krytyków.

This War of Mine – jak grać?

Trudno ukryć, że This War of Mine jest trudną grą. Kurczące się zapasy i ciągłe zagrożenia nie pozwalają na chwilę spokoju. Gra dzieli się na dwie części: fazę planowania gdy rozbudowuje się kryjówkę, leczy rany, gotuje posiłki i planuje dalsze kroki oraz fazę nocną gdy przemierza się ulice w poszukiwaniu prowiantu, lekarstw i innych dóbr. Pierwsza faza wymaga strategicznego myślenia i logiki, druga z kolei wyczucia i szacowania zagrożeń, gdyż należy się przede wszystkim skradać pod osłoną nocy. Niezależnie od trudności jest to zdecydowanie gra, której każdy powinien spróbować!

Polecane: